Sopka Vesuv

  • Jméno sopky: Vesuv
  • Země: Itálie (Evropa)
  • Výška sopky: 1281 m nad mořem
  • Poslední aktivita (erupce): 1944
Fotky: Sopka Vesuv (Itálie)

Fotky: Sopka Vesuv (Itálie), zdroj: wikipedia.org

Sopka Vesuv je stratovulkán v Neapolském zálivu, v Itálii. Nachází se asi 9 km východně od Neapole. Je to také jediná sopka v Evropě (resp. na evropské pevnině), která vybuchla v posledních 100 letech (poslední erupce v roce 1944). V současné době ale nevykazuje známky aktivity.

Pompeje a Herkuláneum

Vesuv patří bezesporu mezi nejslavnější sopky po celém světě. Tuto „slávu“ mu vynesla především jeho silná erupce v roce 79 našeho letopočtu. Během této erupce byly kompletně zničeny římská města Pompeje a Herkuláneum. Tato města nebyla nikdy obnovena a upadly v zapomnění. Podařilo se je znovuobjevit až v 18 století. Díky tomu, že byly kompletně pohřbeny v sopečném prachu a popelu, jsme získali velké množství cenných poznatků o všedním životě tehdejších lidí.

Tato silná erupce změnila tok řeky Sarno a zvýšila pobřeží u moře. Takže původně pobřežní město Pompeje se nyní nenachází na pobřeží. Tato erupce také silně pozměnila vzhled samotné sopky.

Sopka Vesuv je považována za jednu z nejnebezpečnějších sopek na celém světě. Hlavním důvodem je především to, že tato sopka přímo ohrožuje přibližně 3 milióny lidí, kteří žijí v jejím blízkém okolí. Navíc má tato sopka tendence k výbušným erupcím, které mívají pro svoje okolí fatální následky.

Historie sopky Vesuv

Sopka Vesuv se do dnešní podoby začala formovat před 17 000 roky. Výška hlavního kužele se s jednotlivými erupcemi neustále mění. V současné době má sopka Vesuv výšku 1281 metrů nad mořem.

Vesuv je i nadále považován za aktivní sopku, i když v poslední době produkuje jen malé množství páry na dně kráteru. Vzhledem k tomu že Vesuv je stratovulkán na konvergentní hranici, kde se africká pevninská deska podsouvá pod euroasijskou, může být jeho aktivita kdykoliv obnovena.

Nejsilnější erupce sopka Vesuv

  • Jak již bylo zmíněno výše, nejslavnější a jedna z nejsilnějších erupcí sopky Vesuv se odehrála v roce 79 našeho letopočtu.
  • Další velmi silná erupce se odehrála v roce 1800 před naším letopočtem, kdy na jejích svazích žili lidé doby bronzové
  • Nejsilnější erupce pak proběhli ještě v letech 472 a 1631, kdy popel z erupce pokryl většinu jižní Evropy. Popel z těchto erupcí pak byl nalezen i v 1200 km vzdáleném Istanbulu
  • K poslední erupci došlo v roce 1944

Rubrika: Sopky světa Odkazy: , , , ,

Diskuze

František Pajer napsal:

Vážení cestovatelé!
Máte někdo přesnější informace o Vesuvu? Vloni jsem tam byl a vyjel po silnici od jihu až do místa, kde již dál je zákaz vjezdu a dále pokračují poněkud předražené autobusy… Kdysi jsem četl, že se autem dá vyjet až asi 400 m od vrcholu a zbytek se dá pohodlně dojít… Tuším, že na tzv. Parking Vesubio lze vyjet po cestě vedoucí spíše ze západní strany, ale google mapy mi ukázaly, že část cesty vede po privátních silnicích. Ptaám se tedy, zda jsou průjezdné, zda se ještě nahoře platí parkovné a vstupné ke kráteru, případně jestli cena tojho autobusu z jihu obsahuje i vstupenku… Díky. F. Pajer

Mirek napsal:

My jsme na Vesuvu byli letos v červenci. Jeli jsme ze západu z Ercolana bez problémů, ale pustili nás jen na spodní parkoviště (na google mapách odbočka na bar de Gregorio). Dále minibus za 2€/os. nebo pěšky cca 2km na horní parkoviště. (Mimo sezónu možná můžete autem až tam.) Zde se platí vstup, už nevím přesně, asi 8-10€ (a to i za děti 10-18, jinde je vstup na památky do 18 let většinou zdarma). Výstup ke kráteru po prašné cestě asi 1 km.

Radek Michenka napsal:

Ahoj, letos jsem byl v Neapoli a na Vesuvu. Z Neapole z nadrazi Garibaldi soukromou drahou Cirkuvesuviana do stanice Ercolano Scavi, hned vedle nadrazi je kancelar, kde se da koupit vstupenka na vesuv vcetne jizdenky na autobus.komplet to na osobu vyslo na 20e takze ok. jakmile se autobus naplnil, kazdy byl oznacen nalepkou, ze patri k tomu turnusu. Na vrcholu jsme se zdrzeli asi2,5 hodiny, uzasny vyhled a vse kolem, jen doporucuji. Pak nas autobus zavezl zpet do mista nastupu, odtud jsme sli cestou dolu na Herculaneum.

Lenka napsal:

My jsme byli na Vesuvu v roce 2015-Dojeli jsme mikrobusem až na horní parkoviště a vstup nás stál 10 kun na osobu a vstup do Pompejí byl zdarma.Krásný zážitek,doporučuji všem.

Šárka napsal:

V r.2016 bylo vstupné na Vesuv jednotné – 10€, pouze děti do výšky 120cm měly vstup zdarma – pozor, kontrolují! Pokladna se nachází přímo u silnice v zatáčce cca 200m POD kvótou 1000m – místo, kam vyjíždějí minibusy a turistické autobusy a kde se nachází bar, venkovní posezení a stánky se suvenýry. Ke kráteru je pak převýšení cca 280m a doba pěší chůze cca 20-25 minut. V baru nezapomeňte ochutnat/zakoupit víno Lacryma cristi del Vesuvio – desertní/červené/bílé/růžové!! 🙂

Přidejte svůj názor nebo reakci do diskuse: