Sopka Stromboli

  • Jméno sopky: Stromboli
  • Země: Itálie (Evropa)
  • Výška sopky: 926 m nad mořem
  • Poslední aktivita (erupce): 2011
Fotky: Sopka Stromboli (Itálie)

Fotky: Sopka Stromboli (Itálie), zdroj: wikipedia.org

Italská sopka Stromboli se nachází na malém ostrově v Tyrhénském moři, nedaleko severního pobřeží Sicílie. Je to jedna ze tří aktivních sopek v Itálii a řadí se tak mezi činné sopky v Evropě. Stromboli je jeden z osmi Liparských ostrovů. Na ostrově žije přibližně 400 až 800 obyvatel. Sopka Stromboli vybuchla již několikrát a dodnes je aktivní a dochází u ní k malým erupcím. Poslední velká erupce byla 13. dubna 2009.

Sopka Stromboli má výšku 926 m nad hladinou. Ve skutečnosti je ale tato sopka mnohem vyšší. Větší část se totiž nachází pod mořskou hladinou, kde se tyčí z hloubky přibližně 2000 metrů. Sopka Stromboli je charakteristická svými výbušnými erupcemi, které mohou mírnou až střední podobu v rozmezí trvání několik minut až několik hodin. Během těchto erupcí sopka „vystřeluje“ sopečné bomby.

Historie sopka Stromboli

Sopka Stromboli se nad mořskou hladinu vynořila cca před 200 000 roky. Lávové proudy a pyroklastické nánosy postupně vytvářely současnou podobnu stratovulkánu. Až do roku 50 000 před naším letopočtem sopka vyrostla až do výše 700 metrů nad mořem. Mezi 10 000 až 5000 př.n.l. se severní svah Stromboli se zhroutil a vytvořil tak propadlinu ve tvaru podkovy. Tím se dotvořila současná podoba celého ostrova.

Historické erupce sopky Stromboli

  • Větší sopečné erupce sopky byly zaznamenány v letech 1919 a 1930
  • V roce 2002 začalo zvýšení sopečné aktivity 29. prosince výtokem žhavé lávy.
  • Sopka znovu vykazuje aktivní činnost od 27. února 2007.

Rubrika: Sopky světa Odkazy: , , , ,

Diskuze

Přidejte svůj názor nebo reakci do diskuse: