Sopka Fudži

  • Jméno sopky: Fudži (Fuji-san)
  • Země: prefektura Shizuoka a Yamanashi (Japonsko, Asie)
  • Výška sopky: 3 776 m
  • Poslední aktivita (erupce): 1707-08
Fotky: Sopka Fudži (Japonsko)

Fotky: Sopka Fudži (Japonsko), zdroj: wikipedia.org

Hora Fuji (nebo také japonsky Fuji-san) je nejvyšší hora v Japonsku. Jedná se o aktivní stratovulkán s výškou 3 776 metrů nad moře. Tato sopka se nachází na hranici prefektury Shizuoku a Yamanashi, asi 100 kilometrů o Tokia. Z Tokia ji ale za jasného počasí můžete spatřit. Silueta hory Fuji je jeden z nejznámějších symbolů Japonska. Tato sopka naposledy vybuchla v roce 1707 až 1708.

Hora Fuji je atraktivní sopečný kužel. Její zobrazení můžeme najít velmi často v japonském umění. Asi nejznámější umělecká díla s tématikou Fudži je Hokuasiho “36 pohledů na horu Fuji” nebo “100 pohledů na horu Fuji”

Jméno sopky Fudži

Původ jména Fuji je nejasný. V japonštině její název znamená “bohatství” nebo “bohatý” resp. “člověk s určitým stavem”. Kromě japonského názvu Fuji je hodně známí i český tvar Fudži. V japonské literatuře pak můžeme narazit na jména jako Fuji-san nebo Fujiyama.

Historie sopky Fudži

Vědci identifikovali čtyři různé sopečné fáze, které se podílely na vzniku sopky Fuji. Během první fáze bylo vytvořeno andesitové jádro, které je uloženo hluboko v hoře. Během druhé fáze se vytvořily mohutné čedičové vrstvy. Ty jsou staré několik stovek tisíc roků. Přibližně před 100 000 roky byla během třetí fáze vytvořena “stará Fudži”. Poslední, nejmladší fáze, pak měla za následek vytvoření “nové Fudži”. Tato fáze proběhla si před 10 000 roky.

Poslední erupce sopky Fudži

Sopka je v současné době vedena jako aktivní, ale jen s nízkým rizikem výbuchu. Poslední erupce začala 16. prosince 1707. Skončila 1. ledna 1708, tj. během období Edo. Erupce vytvořila nový kráter. Fuji během erupce chrlila popel a sopečný prach, který pokryl města Izu, Kai, Sagami a Musashi. Od té doby nebyly zaznamenány žádné známky další erupce. Naposledy o sobě sopka Fudži dala vědět 15. března 2011. To v její blízkosti proběhlo zemětřesení o síle 6,2 stupně Richterovy škály. Hypocentrum zemětřesení se nacházelo v malé hloubce několika kilometrů pod jižní stranou sopky Fudži.

Rubrika: Sopky světa Odkazy: , , , ,

Diskuze

Ajulinka Polomská z jbc napsal:

WELMI ZAJIMAVE… :*

Přidejte svůj názor nebo reakci do diskuse: