Sopka Krakatoa

  • Jméno sopky: Krakatoa (indonésky Krakatau)
  • Země: ostrov Anak Krakatau v Sundském průlivu (Indonésie)
  • Výška sopky: 813 m
  • Poslední aktivita (erupce): 2001
Fotky: Sopka Krakatoa (Indonésie)

Fotky: Sopka Krakatoa (Indonésie), zdroj: wikipedia.org

Sopka Krakatoa je sopečný ostrov z lávy v Sundském průlivu mezi ostrovy Java a Sumatra v Indonésii. V roce 1883 došlo ke katastrofické sopečné erupci, která zabila asi 40 000 lidí (podle některých odhadů byl ale ve skutečnosti počet obětí mnohem vyšší). Exploze sopky Krakatoa je podle všeho “nejhlasitější” zvuk, jaký naší planeta zaznamenala v moderní historii. Zvuk exploze sopky Krakatoa byl slyšet až v Austrálii (cca 2000 kilometrů daleko) nebo dokonce až ve vzdálenosti 4800 kilometrů. Tlaková vlna z tohoto výbuchu pak byla zaznamenána po celém světě.

Největší erupce sopky Krakatoa

Sopka Krakatoa vstoupila do historie svojí erupcí z 26 – 27. srpna 1883. Tato erupce měla sílu 6 podle indexu sopečné výbušnosti. To odpovídá síle 200 megatun TNT, tedy 13 000 x více než byla síla atomové bomby v Hirošimě. Během této erupce bylo uvolněno asi 21 km3 hornin, popela a sopečného turfu. Tlaková vlna z toho výbuchu oběhla celou zeměkouli minimálně 7x kolem dokola. Sopečný popel a prach byl vyvržen vysoko do atmosféry, odhaduje se, že dosahoval až do výšky 80 km.

Výbuch sopky Krakatoa v roce 1883 zničil asi 165 obcí a měst, dalších 132 bylo vážně poškozeno. Nejméně 21 007 lidí pak zemřelo a další desítky tisíc lidí byly zraněny. Mnoho škod také napáchaly vlny tsunami, které tato sopečná erupce vyvolala. Erupce také zničila dvě třetiny ostrova Krakatoa. Celkový oficiální počet obětí zaznamenaných nizozemskými orgány byl 36 417. Ani toto číslo ale nemusí být konečné, vzhledem k úrovni společnosti v té době.

Po erupci sopky Krakatoa se začal formovat nový ostrov, který dostal jméno Anak Krakatau (což je indonéský pro “Dítě Krakatoa”, foto této malé sopky viz výše). Tento ostrov má v současné době v průměru asi 2 kilometry. Vrchol centrální sopky pak leží asi 324 m nad hladinou moře a roste každý rok asi o 5 metrů.

Výbuch sopky Krakatoa výrazně ovlivnil i globální klima (jev, který se označuje jako sopečná zima). V následujícím roce po erupci došlo k poklesu průměrné globální teploty až o 1,2 stupně Celsia. Počasí pak bylo ještě několik let velmi chaotické. Teploty se vrátily k normálnímu stavu až v roce 1888.

Rubrika: Sopky světa Odkazy: , , , ,

Diskuze

Eliška napsal:

Je to hezké, opsala jsem si to a dostala jsem jedničku dokonce dvě, 😀

Eliška napsal:

Opravdu úžasné, učitelce jse to moc líbilo )Zeměpisářka) 😀 :* :/ :3

Kveta Rakasova napsal:

Nadherne a poucne

Eva napsal:

Vždycky jsem myslela, že slovo hrdlořezové patří už jen do historie nebo do pohádek. Že budou takoví existovat i v jednadvacátém století, mě opravdu nepříjemně zaskočilo a ještě víc mě zaskočilo, že to očividně nikomu nevadí. Tedy nikomu, kdo má moc s tím pohnout. I když v posledních měsících se události daly trochu do pohybu, a doufejme že k lepšímu.Ničení starobylých památek je stejná zhůvěřilost, jako popravování zajatců nebo kamenování žen. Sice vím, že všechno je prach a v prach se obrátí, ale dokud je možné něco krásného udržet v pořádku, mělo by se to udržet v pořádku.Lidstvo expanduje ke hvězdám, nebo se aspoň na tom pracuje. Přitom si neumí uklidit na vlastní Zemi. Ale ono je jednodušší konstruovat, vyrábět a vysílat do kosmu sondy, a vymýšlet program pro kolonizace nových světů – protože je to uskutečnitelnější než urovnat poměry na Zemi.Já už se ani neodvažuji doufat že bude lépe. Snad doufám jen v to, že nebude hůř.A přes všechny světové problémy a odhalování vesmírných tajemství jsme tu pořád my, maličcí a nenápadní. A tak ti za sebe, malou a nenápadnou, přeji hodně zdraví do toho Nového roku a vlastně do celého roku. Zdraví a svěží mysl a chuť uskutečňovat své nápady.

http://dokonalakrasa.cz/?category=just-cavalli

Přidejte svůj názor nebo reakci do diskuse: