Kráterové jezero (Crater Lake, sopka Mazama)

  • Jméno sopky: Crater Lake, sopka Mazama
  • Země: Oregon, USA (Severní Amerika)
  • Výška sopky: -594 m
  • Poslední aktivita (erupce): 5677 př.n.l.
Fotky: Kráterové jezero (Crater Lake, sopka Mazama) (USA)

Fotky: Kráterové jezero (Crater Lake, sopka Mazama) (USA), zdroj: wikipedia.org

Přibližně před 7700 roky došlo k velké erupci sopky Mazama. Jednalo se o stratovulkán s výškou přibližně 3700 m. Při erupci byla sopka kompletně zničena a na jejím místě vznikla rozsáhlá kaldera. Ta je v současné době zatopena a místo je známé jako Kráterové jezero (Crater Lake). Toto jezero má hloubku přibližně 600 metrů.

Erupce sopky Mazama byla opravdu gigantická. Odhaduje se, že se při závěrečném výbuchu vytvořil pyroklastický oblak, který se šířil kruhově do všech směrů od sopky. Tento oblak dosáhl velmi daleko, jeho pozůstatky se našli až 64 kilometrů daleko od centra sopky. Během celé erupce se ze sopky uvolnilo přibližně 60 km3 lávy a dále pak asi 100 km3 tefry. Na některých místech byly nalezeny vrstvy sopečných hornin o síle až 76 m.

Během erupce byly zničeny stovky kilometrů čtverečních okolní krajiny. Odhaduje se, že spad tefry pokryl území o rozloze 1 300 000 km 2 tedy téměř celé území současných amerických států: Washington, severní Kalifornie, Idaho, západní Montana, a části Utahu, Nevady, Wyomingu, Alberty, Britské Kolumbie a Saskatchewan.

Po erupci na místě sopky zůstala pouze zhroucená kaldera sopky. Tato kaldera byla postupně zaplněna vodou ze srážek a tajícího sněhu. Na místě sopky Mazama se tak dnes nachází Kráterové jezero, které má maximální hloubku 597 m. Jedná se o druhé nejhlubší jezero v Severní Americe. Toto jezero má velmi charakteristickou modrou barvu (indigo odstín).

Rubrika: Sopky světa Odkazy: , , , , ,

Diskuze

Přidejte svůj názor nebo reakci do diskuse: