Sopka Hekla

  • Jméno sopky: Hekla
  • Země: Island (Evropa)
  • Výška sopky: 1491 m nad mořem
  • Poslední aktivita (erupce): 28. února 2000
Fotky: Sopka Hekla (Island)

Fotky: Sopka Hekla (Island), zdroj: wikipedia.org

Sopka Hekla je stratovulkán, který leží na jihu Islandu. Výška této sopky je 1491 m. Hekla je jedna z nejaktivnějších sopek na Islandu (celkem je zde 30 aktivních sopek na celém Islandu). Od roku 874 (kdy byl ostrov Island poprvé osídlen) měla sopky Hekla více než 20 erupcí. Sopka Hekla byla především ve středověku nazývána „brána do pekla“.

Hekla vypadá jako převrácený člun. Kýl tohoto člunu tvoří několik kráterů. V současné době jsou nejvíce aktivní pouze dva krátery.  Tato islandská sopka svými výbuchy v minulosti již několikrát pokryla celý Island vrstvou sopečného prachu a popela. Odhaduje se, že 10% sopečného materiálu na celém Islandu má na svědomí právě tato sopka. Celkový objem za posledních několik tisíc let se odhaduje na 5 km 3. Celkový objem lávy, kterou uvolnila tato sopka, se pak odhaduje na 8 km krychlových.

Z geologického hlediska je sopka Hekla na pomezí mezi stratovulkánem a sopkou s řadou kráterů. Podobnou geologickou formu, jako má sopka Hekla, má jen velmi málo sopek na celém světě. (podobná je snad jen sopka Callaqui v Chile).

Sopka je také po většinu doby pokryta sněhem nebo malými ledovci. Helka je také specifická tím, že o své erupce „nedává“ dopředu vědět. Zatímco u jiných sopek je možné dlouhé měsíce dopředu pozorovat vzrůstající počty otřesů, nebo jiné známky zvyšující se aktivity, u sopky Hekla se nadcházející erupce zpravidla projeví pouze 30 – 80 minut předem.

Historické erupce sopky Hekla

Jedna z prvních historicky doložených erupcí byla ta v roce 1104. Od té doby tato sopka měla cca 20 – 30 erupcí. Většinou od sebe jednotlivé výbuchy dělí 6 roků s menšími pauzami. Erupce sopky Hekla jsou velmi rozmanité a těžko předvídatelné. Některé z nich jsou velmi krátké. Mohou trvat jeden týden až deset dní, jiné se ale mohou táhnout i měsíce, nebo i déle než rok. Například v roce 1947 začala erupce 29. března 1947 a skončila v dubnu v roce 1948. Platí asi jediné pravidlo. Čím delší dobu je Hekla neaktivní, tím větší a katastrofičtější bude další erupce. K poslední erupci došlo 26. – 28. Února 2000

Asi největší erupce této sopky nastala cca 1000 let před naším letopočtem, kdy se do atmosféry uvolnilo cca 7,3 km 3 sopečného materiálu. Odhaduje se, že tento výbuch sopky na Islandu měl sílu 5 podle indexu sopečné výbušnosti (VEI). Tak velké množství sopečného materiálu v atmosféře také vedlo k ochlazení klimatu v severních částech světa. Studium letokruhů roku z této doby ukazují jen velmi malé přírůstky po dobu 10 roků po erupci, což je známkou studeného klimatu.

Rubrika: Sopky světa Odkazy: , , , , ,

Diskuze

zydar2 napsal:

napsali ste tam chybu ve 4 odstavci ve slově Hekla
JiNAK PĚKNÝ ČLÁNEK

Přidejte svůj názor nebo reakci do diskuse: