Sopka Grímsvötn

  • Jméno sopky: Grímsvötn
  • Země: Island (Evropa)
  • Výška sopky: 1725 m nad mořem
  • Poslední aktivita (erupce): 24. května 2011
Fotky: Sopka Grímsvötn (Island)

Fotky: Sopka Grímsvötn (Island), zdroj: wikipedia.org

Grímsvötn je čedičová sopla. Tato sopka má asi nejčastější frekvenci sopečných erupcí ze všech sopek na Islandu. Grímsvötn je sopka s nadmořskou výškou 1725 metrů nad mořem. Velká část sopky je pokryta ledovcem Vatnajökull

Poslední zaznamenaná erupce začala 21. května 2011. Nejprve přišlo několik zemětřesení. To mělo za následek zrušení více než 900 letů na Islandu, ve Velké Británii, v Grónsku, Německu, Irsku, Norsku a Skotsku. Všichni se obávali, že se bude opakovat stejná situace jako v roce 2010 při výbuchu sopky Eyjafjallajökull. Celkově aktivita sopky Grímsvötn v roce 2011 trvala až do 25. Května. Rozsah erupce byl větší než u sopky Eyjafjallajökull v roce 2010.

Sopka Grímsvötn má pro své okolí celou řadu rizik. Tím hlavním je především to, že je částečně pokryta ledem. Při erupci pak dochází k roztavení ledového příkrovu a to má za následek masivní tání ledu a následné záplavy. Při erupci v roce 1996 došlo k tomu, že záplavy vážně poškodily přilehlé silnice, a odplavily jejich části.

Další erupce sopky Grímsvötn následovaly v letech 1998 (erupce trvala cca 1 týden) a v roce 2004 (erupce opět trvala přibližně jeden týden). Sopečný popel a prach z této druhé erupce pak byl zaznamenán až na kontinentální Evropě.

V roce 2010 byly u sopky Grímsvötn zaznamenány harmonické otřesy, což je téměř vždy příznakem blížící se erupce. K té pak skutečně došlo v květnu 2011.

Sopka Grímsvötn má podle odborníků na geologii a vulkanologii cyklické chování. Všichni se tak shodují, že poslední 4 erupce v uplynulých 15-ti letech jsou příznakem začínající „aktivnější“ fáze této sopky. Lze tedy očekávat, že nyní se budou po nějakou dobu opakovat erupce v rozmezí cca 4 – 7 roků. Seizmická aktivita v této oblasti v posledních letech silně narůstá, což jenom potvrzuje výše uvedenou teorii. Jak již bylo uvedeno výše, sopka Grímsvötn na Islandu patří mezi vůbec nejaktivnější sopky na tomto ostrově.

Rubrika: Sopky světa Odkazy: , , , , ,

Diskuze

Přidejte svůj názor nebo reakci do diskuse: