Sopečná zima

Fotky: Sopečná zima (erupce sopky Pinatubo)

Fotky: Sopečná zima (erupce sopky Pinatubo), zdroj: wikipedia.org

Sopečná zima je snížení teploty v důsledku sopečného popela. Pokud dojde k masivní sopečné erupci, a množství sopečného popela a prachu vyvrženého při erupci do atmosféry přesáhne kritickou hranici, dojde ke zvýšení odrazivosti zemské atmosféry pro sluneční záření. To se pak projeví v poklesu teploty. Proto termín “sopečná zima”. Tento jev je obvykle spojený s velkými výbušnými erupcemi.

V případě že se jedná o erupci supervulkánu, pak mohou být následky sopečné zimy téměř fatální. Například u erupce sopky Toba v Indonésii před 75 000 roky, se vědci domnívají, že v důsledku globálních změn klimatu (sopečné zimy) došlo ke snížení lidské populace na pouhých 5 – 10 tisíc jedinců. Nechybělo mnoho, a mohlo dojít k vyhynutí lidského rodu.

Existují ale i příklady jiných sopečných erupcí, které měly významný dopad na globální klima.

Sopky a sopečná zima v historii

  • Výbuch sopky Mount Pinatubo (jedná se o stratovulkán na Filipínách) v roce 1991 měl za následek snížení globální teploty po následující 2 – 3 roky.
  • Exploze sopky Krakatoa v roce 1883 měla také za následek vznik sopečné zimy. Další čtyři roky po výbuchu byly neobvykle chladné.
  • V roce 1815 došlo k erupci Mount Tambora (stratovulkán v Indonésii). Uprostřed léta pak nastaly mrazy ve státě New York nebo v červnu pak sněžilo v Nové Anglii v USA. Na Newfoundlandu a Labradoru pak měli tzv. rok bez léta v roce 1816.
  • Benjamin Franklin (americký prezident) popsal v roce 1783 velmi chladné léto. Měl za to, že se jedná o následek sopečného prachu z Islandu. Ten měla na svědomí sopka Laki, která během své erupce uvolnila obrovské množství oxidu siřičitého. To mělo za následek úhyn téměř všech hospodářských zvířat a způsobila tak katastrofální hladomor, který zabil čtvrtinu populace tehdejšího Islandu. Teploty v severní polokouli se v důsledku sopečné zimy snížily asi o 1°C
  • V roce 1606 došlo k erupci sopky Huaynaputina v Peru. Nedávná studia letokruhů z tohoto období ukazují na nebývalý pokles teploty. V Rusku nastal v letech 1601 až 1603 velký hladomor. V letech 1600 do 1602 zaznamenalo Švýcarsko, Lotyšsko a Estonsko výjimečně chladné zimy
  • V letech 1315-1317 zaznamenala celá Evropy velký hladomor. Jako příčina tohoto hladomoru může být sopečná zima v dosledu nebývale silné erupce sopky Kaharoa na Novém Zélandu

Výše již byla zmíněna vulkanická zima, jako následek gigantické erupce sopky Toba na ostrově Sumatra v Indonésii. Někteří vědci předpokládají, že erupce způsobila okamžitý návrat doby ledové, a zvýšila rozsah kontinentálního zalednění. Podle některých studí, došlo k dramatickému poklesu lidské populace.

Rubrika: Vulkanologie Odkazy: , , ,

Diskuze

Přidejte svůj názor nebo reakci do diskuse: