Sopka Mauna Kea

  • Jméno sopky: Mauna Kea
  • Země: Havajské ostrovy, USA (Tichomoří)
  • Výška sopky: 4205 m
  • Poslední aktivita (erupce): před 4000 – 6000 roky
Fotky: Sopka Mauna Kea (Havajské ostrovy)

Fotky: Sopka Mauna Kea (Havajské ostrovy), zdroj: wikipedia.org

Sopka Mauna Kea (v jazyce místních lidí “bílá hora”), je jedna z pěti sopek na ostrově Havaj. Jedná se o štítovou sopku s výškou 4205 m nad mořem. Vrchol této hory je nejvyšším bodem na Havaji. Skutečná výška této sopky je ale mnohem vyšší. Pokud bychom vzali do úvahy její skutečnou výšku od mořského dna, pak má více než 10 kilometrů na výšku. (tj. výrazně vyšší než Mount Everest). Sopka Mauna Kea je asi milion let stará. Mauna Kea naposledy vybuchla 4000 až 6000 lety

V havajském náboženství jsou vrcholy všech pěti sopek posvátné. Mauna Kea je pak nejposvátnější ze všech. V dřívějších dobách měli právo její vrchol navštívit pouze nejvyšší kmenoví náčelníci.

Díky své vysoké nadmořské výšce, suchému klimatu a stabilnímu proudění vzduchu nabízí Mauna Kea jedny z nejlepších podmínek pro astronomická pozorování na celém světě. V současné době se na jejím vrcholu nachází celek 13 dalekohledů jedenácti různých zemí.

Sopka Mauna Kea je čtvrtá nejstarší sopka na Havaji a současně i čtvrtá nejaktivnější. Byla mimořádně aktivní v době asi před 500 000 roky, následně pak vstoupila do klidnější fáze (cca před 200 – 250 000 roky). Poslední erupce tohoto vulkánu byla zaznamenána asi před 4600 roky. Přesto že je tato sopka již delší dobu v klidu, i nadále zde trvá riziko další sopečné erupce. Je ale pravděpodobné, že v případě budoucí erupce dojde k dostatečně včasnému varování. I když není pravděpodobné, že podobná erupce nastane v nejbližších staletích, pokud by k němu došlo, mohla by mít značné škody na infrastruktuře.

Další sopky na Havaji

Rubrika: Sopky světa Odkazy: , , , ,

Diskuze

Přidejte svůj názor nebo reakci do diskuse: