Sopka Hualalai

  • Jméno sopky: Hualalai
  • Země: Havajské ostrovy, USA (Tichomoří)
  • Výška sopky: 2521 m
  • Poslední aktivita (erupce): 1800–1801
Fotky: Sopka Hualalai (Havajské ostrovy)

Fotky: Sopka Hualalai (Havajské ostrovy), zdroj: wikipedia.org

Hualalai je momentálně spící štítová sopka na ostrově Havaj. Jedná se o jednu z pěti sopek, které vytváří ostrov Havaj. Jedná se o třetí nejmladší a třetí nejaktivnější místní sopku. Odhaduje se, že tato sopka se nad mořskou hladinu vynořila asi před 300 000 roky. I přesto že od poslední erupce v letech 1800 – 1801 nevykazuje téměř žádné známky aktivity, stále se řadí mezi aktivní sopky. Očekává se, že její vulkanická aktivita může znovu propuknout v následujícím století.

Svahy sopky Hualalai byly po staletí obydlené havajskými domorodci. Osídlení v této oblasti se datuje až do vzdálené minulosti. Na západním pobřeží bylo nalezeno i několik “královských” komplexů. Sopka je také unikátní z ekologického hlediska. Je domovem mnoha vzácných druhů a na jejích svazích najdeme hned několik přírodních rezervací.

Geologické mapování sopky ukázalo, že až 80% sopky povrchu Hualalai bylo navršeno lávovými proudy během posledních 5000 roků. Více než polovina z toho materiálu není starší než 3000 let. A asi 12% je mladší než 1000 roků. Erupce v letech 1700 až 1801 probíhaly z šesti různých kráterů.

Hualalai je třetí nejaktivnější sopka tvořící na ostrově Havaj. Co se aktivity týče, tak se nachází až za sopkou Kilauea a Mauna Loa. Tyto dvě největší sopky za posledních 1000 roků vybuchly více než 150x. Sopka Hualalai ale za stejnou dobu prodělala pouze 3 erupce. Zdá se, že opakování erupce se u této sopky děje v periodě každých 200 až 300 roků.

V uplynulých letech prožívala sopka Hualalai klidné období. Nebyly zaznamenány téměř žádné zemětřesení nebo jiné projevy magmatické činnosti. Díky tomu je nyní sopka Hualalai poměrně hustě obydlená, nachází se zde celá řada domů, podniků, restaurací nebo míst určených pro rekreaci na horách.  Vzhledem k tomu, že sopka Hualalai je stále aktivní, a její erupce může nastat kdykoliv v následujících 100 letech, je zde poměrně velké riziko velkých ztrát na životech nebo hrozí velké materiální škody.

Další sopky na Havaji

Rubrika: Sopky světa Odkazy: , , , , , ,

Diskuze

Přidejte svůj názor nebo reakci do diskuse: