Sopka Paricutin

  • Jméno sopky: Paricutin (Volcán de Paricutin)
  • Země: Mexiko (Amerika)
  • Výška sopky: 2800 m
  • Poslední aktivita (erupce): 1952
Fotky: Sopka Paricutin (Mexiko)

Fotky: Sopka Paricutin (Mexiko), zdroj: wikipedia.org

Sopka Paricutin v Mexiku je bezesporu jedna z nejzajímavějších sopek kterou známe. Je to kuželovitá sopka, která se jmenuje podle vesnice, kterou svými erupcemi pohřbila. Tato sopka se velmi často objevuje na seznamu sedmi přírodních divů světa. Hlavním důvodem je především to, jak tato sopka vznikla.

Sopka Paricutin začala svou existenci jako trhlina v kukuřičném poli. Stalo se tak 20. února 1943. Mexický farmář Pulido, jeho manželka a jejich syn všechny svědky první erupce. Sopka neustále vyvrhovala materiál a rostla. Během jedno roku dosáhla sopka výšky 336 metrů. Během dalších osmi let erupce sopky Paricutin pokračovala. Celkově tato sopka pohltila asi 25 km2 země a dosáhla konečné výšky 424 metrů (měřeno od nadmořské výšky kukuřičného pole, kde se tato sopka “narodila”. Celková výška sopky je 2800 m nad mořem).

V roce 1952 erupce skončila. Vědci věří, že sopka Paricutin už nikdy nebude vybuchovat. Jedná se tedy o tzv. monogenetickou sopku, která prodělá pouze jednu jedinou erupci a následně už je neaktivní.

Sopky jsou běžnou součástí mexické krajiny. Paricutin je pouze nejmladší z více než 1400 sopek v Mexiku. Tato sopka je ale unikátní v tom, že lidé mohli její vznik sledovat doslova “v přímém přenosu”. Ještě nikdy dříve nemohli lidé přihlížet tomu, jak vzniká sopka.

Rubrika: Sopky světa Odkazy: , , , , ,

Diskuze

Přidejte svůj názor nebo reakci do diskuse: