Sopka Kilauea

  • Jméno sopky: Kilauea
  • Země: Havajské ostrovy, USA (Tichomoří)
  • Výška sopky: 1 277 m
  • Poslední aktivita (erupce): od 1. března 1983 do současnosti
Fotky: Sopka Kilauea (Havajské ostrovy)

Fotky: Sopka Kilauea (Havajské ostrovy), zdroj: wikipedia.org

Sopka Kilauea je jednou z pěti sopek, kterou najdeme na Havaji (Havajské ostrovy, USA). Sopka Kilauea má významné postavení v havajském náboženství. Místní obyvatelé ji považují za sídlo bohyně Pele, tedy bohyně sopek. Tato sopka je jedna z nejaktivnějších sopek na celém světě. Její poslední erupce začala 1. března 1983 a trvá do současnosti. Sopka Kilauea neustále chrlí lávu, průměrně asi 400 tisíc m3 za den. Během této poslední erupce tak sopka Kilauea rozšířila ostrov Havaj asi o 200 hektarů nové země. Od roku 1952 bylo u této sopky zaznamenáno 35 erupcí. Množství lávy, které se během těchto erupcí uvolnilo, by stačilo na to, aby se postavila cesta kolem celého světa 3x.

Sopka Kilauea na jihovýchodním úbočí mnohem větší sopky Mauna Loa. Kontrast mezi sopkou Kilauea a Mauna Loa je velmi velký. Sopka Mauna Loa je masivní sopka (co do objemu asi největší sopka na světě). Má výšku 4169 m. Naproti tomu Kilauea má výšku pouze 1247 m a vedle Mauna Loa tak vypadá poměrně “titěrně”.

V historických záznamech jsou první erupce sopky Kilauea zaznamenány v robě 1790 a 1820. Sopka je v současné době známá především díky svým poklidným a dlouhodobým erupcím. V minulosti ale u této sopky došlo k několika výrazně silnějším a explozivním erupcím. Například v roce 1924 se magma uvnitř sopky dostalo do styku s mořskou vodou. Oblak sopečného popela a prachu při této erupci vystoupal do výšky až 20 km.

Další sopky na Havaji

Rubrika: Sopky světa Odkazy: , , , ,

Diskuze

Přidejte svůj názor nebo reakci do diskuse: