Sopečný lahar

Fotky: Sopečný lahar může dosahovat gigantických rozměrů

Fotky: Sopečný lahar může dosahovat gigantických rozměrů, zdroj: wikipedia.org

Sopečný lahar vzniká při některých typech sopečných erupcí. Jedná se o “lavinu” složenou z pyroklastického materiálu, bahna a vody. Lahar mívá konzistenci, viskozitu a hustotu, která je velmi podobná tekutému betonu. Lahary při některých erupcích mohou být obrovské. Například při erupci sopky Mount Rainier ve Washingtonu před 5600 roky pokryl sopečný lahar území o rozloze 330 km2 a měl celkový objem asi 2,3 kilometru krychlového. Tento proud bahna a sopečného materiálu dokáže spolehlivě zničit vše, co se mu postaví do cesty.

Lahary mývají na svědomí tisíce obětí, pokud se jim do cesty dostane nějaká obydlená oblast. Jejich smrtící síla spočívá ve vysoké rychlosti. Mohou se pohybovat až rychlostí 100 km/h. Jeden z nejhorších laharů měla na svědomí sopka Nevado del Ruiz v Kolumbii v roce 1985. Během erupce této sopky měly sopečné lahary na svědomí asi 23 000 lidí. Pohřbily celé město Armero pod 5 metrů vysokým nánosem bahna a trosek.

Obecně platí, že lahary jsou zodpovědné asi za 17% úmrtí, ke kterým dochází při sopečných erupcích. K jejich vytvoření navíc může dojít i dlouhou dobu po vlastní erupci sopky. To byl i případ tragédie v Cabalantian, kde k vytvoření laharu došlo až 4 roky po erupci sopky Mount Pinatubo.

Příčiny vzniku sopečného laharu

Příčin, které mohou vést ke vzniku laharu, je hned několik:

  • Mohou se vytvořit u subglaciálních sopek (tedy sopek, která jsou celé nebo z části pokryté ledem), když dojde k prudkému roztavení ledu.
  • Dále ke vzniku laharu může dojít tehdy, pokud je sopečný kráter nebo kaldera vyplněná jezerem. Při erupci sopky pak může dojít k protržení stěn kaldery nebo kráteru a voda z kráterového jezera způsobí vznik laharu.

Ke vzniku laharu ale může dojít i bez toho, že by u sopky probíhala aktivní erupce. Důvodem mohou být vulkanická zemětřesení, nebo i vlivy počasí, či prudší tání sněhu a ledu.

Kde hrozí lahary?

Míst a sopek, kde hrozí vznik laharů, je na celém světě velké množství. Jedná se například o sopku Mount Rainier v USA, Mount Ruapehu na Novém Zélandu nebo Galunggung v Indonésii.

Největší lahary v historii

Velké lahary s katastrofálními následky, měla na svědomí i již zmíněná Kolumbijská sopka Nevado del Ruiz. Při její erupci v roce 1985 se vytvořily 4 lahary. Jeden kompletně zničil město Armero a zabil v něm asi 20 000 lidí, další pak vážně poničil město Chinchiná a zabil asi 2000 lidí. Celkově si tyto 4 lahary vyžádali více než 23 000 lidských životů a způsobili rozsáhlé materiální škody.

Při erupci sopky Pinatubo v roce 1991 zahynulo na přímé následky erupce jenom 6 lidí. Sopečný lahar, který při erupci vzniknul, ale zabil 1500 lidí.

Rubrika: Vulkanologie Odkazy: , ,

Diskuze

Přidejte svůj názor nebo reakci do diskuse: