Sopka Eyjafjallajökull

  • Jméno sopky: Eyjafjallajökull
  • Země: Island (Evropa)
  • Výška sopky: 1666 m nad mořem
  • Poslední aktivita (erupce): 2010
Fotky: Sopka Eyjafjallajökull (Island)

Fotky: Sopka Eyjafjallajökull (Island), zdroj: wikipedia.org

Sopka Eyjafjallajökull je jedna z menších sopek na Islandu. Tato sopka se „proslavila“ na celém světě v dubnu 2010. Tehdy došlo k erupci sopky. Při ní se uvolnil velký oblak sopečného popelu a prachu. Tento oblak pak po několik dní kompletně zastavil leteckou dopravu nad velkou částí Evropy. Přitom se jednalo o poměrně malou sopečnou erupci. Podle indexu sopečné výbušnosti (VEI) se jednalo pouze o stupeň 4.

Sopka Eyjafjallajökull na Islandu je celá pokrytá ledovcem. Rozloha ledovce na povrchu Eyjafjallajökull je asi 100 km2. Sopka je typem stratovulkán. Průměr kráteru sopky je 3 – 4 kilometry. Samotný kráter je vyplněný ledem.

Sopka Eyjafjallajökull je geologicky propojená s nedalekou sopkou Katla. Sopka Eyjafjallajökull vybuchla v roce 920, 1612 a znovu 1821 – 1823. Vždy po těchto erupcích následovala i erupce sopky Katla.

Historické erupce Eyjafjallajökull

Jedna z nejsilnějších erupcí sopky Eyjafjallajökull proběhla v roce 1821. Eruptivní fáze byla zahájena ve dnech 19. a 20. prosince 1821 sérii explozivních erupcí. Popel z této erupce obsahoval velký podíl fluoridu, který poškozuje kosti skotu, koní, ovcí a lidí. Výbuch sopky na Islandu také způsobil rozsáhlé povodně způsobené roztavením značné části ledovce, který pokrývá svahy sopky. Popel z erupcí Eyjafjallajökull 1821 je k nalezení po celém jihu Islandu

Výbuch sopky Eyjafjallajökull 2010

V roce 2009 se začala zvyšovat seismická aktivita v oblasti sopky Eyjafjallajökull. Celkem bylo zaznamenáno několik tisíc malých zemětřesení. Většinou se jednalo o stupeň 1 až 2 podle stupnice Richterovy škály. Jen několik zemětřesení bylo silnější než 3 stupeň. První známky proudění magmatu uvnitř sopky se objevily 26. února 2010. Seismická aktivita sopky Eyjafjallajökull se i nadále zvyšovala v průběhu března.

Samotná erupce pak začala 20. března 2010. První erupce ale byla poměrně slabá, mnohem menší než jaké bylo očekávání geologů. Erupce sopky ale po krátké pauze pokračovala. Dne 14. dubna 2010 nastal další výbuch, který si vynutil evakuaci 800 lidí. Tato erupce sopky Eyjafjallajökull měla výbušný charakter. Celkově byla tato erupce asi 20x silnější než předchozí výbuch. Během této erupce se také do atmosféry uvolnil masivní oblak sopečného prachu a popílku. To následně vedlo k zastavení letecké dopravy nejprve pouze nad Islandem, následně nad Velkou Británií. S postupem sopečného oblaku se pak uzavíraly i další letecké koridory i nad ostatními zeměmi v Evropě.

Rubrika: Sopky světa Odkazy: , , , , ,

Diskuze

Přidejte svůj názor nebo reakci do diskuse: