Hra Mahjong online |
Co je to Internet? |
Jak přestat kouřit |
Letáky Billa
Copyright © 2011 - 2022, všechna práva vyhrazena |
Kontakty |
Mapa stránek |
Italské sopky
Itálie je jediná země kontinentální Evropy, na jejímž území se nacházejí aktivní sopky. Mezi nejznámější (a současně stále aktivní) italské sopky patří především Etna, Vesuv a Stromboli. Sopečná aktivita v Itálii je spojená s pohybem zemských desek. Itálie totiž leží na území, kde se Africká pevninská deska zanořuje pod Euro-Asijskou pevninskou desku. Neustálá tektonická aktivita této oblasti se projevuje jednak pokračujícím vrásněním Alp a současně i vulkanickou aktivitou.
Sopky v Itálii jsou díky dlouhému historickému osídlení této oblasti velmi dobře známy. Do mytologie vstoupily tyto hned několikrát. V dávných dobách sopkám lidé přisuzovali nadpřirozené schopnosti, nebo je považovali za sídla bohů.
Nejznámější sopka v Itálii – Vesuv
Sopka Vesuv je asi nejznámější italská sopka. Najdeme ji asi 20 kilometrů severně od Neapole. Její výška je 1281. Vesuv je známý především díky jedné erupci (v roce 79 našeho letopočtu) při které byly zničeny antická města Pompeje a Herkuláneum. Při této katastrofě zahynuli všichni obyvatelé těchto měst. Asi 12 hodin od výbuchu zasáhla Herkuláneum první vlna žhavých plynů a popílku. Teplota sopečných plynů dosahovala 500° C. Tento žár okamžitě spálil všechny tkáně, takže se do dnešního dne dochovaly pouze kostry obalené popílkem, pohřebené pod nánosem lávy.
Sopka Etna v Itálii
Další neméně známá italská sopka je Etna. Ta leží na jihovýchodě Sicílie. Její výška je 3350 m nad mořem a neustále se mění. Sopka Etna je stále aktivní sopka, které i nadále ohrožuje svoje okolí. Charakteristikou této sopky je to, že kromě hlavního kráteru obsahuje 200 dalších. K nejničivějším erupcím došlo v minulosti v letech 1669, kdy láva zpustošila Katánii, dále v r. 1971 byla výbuchem zničena povrchová lanovka a r. 1983 bylo nutné se pokoušet odvrátit proud žhavého magmatu pomocí řízených explozí. Kromě těchto velkých erupcí ale sopka Etna vykazuje neustálou aktivitu. Průměrně jednou za 3 roky zde dochází k výronům lávy nebo k jiným projevům sopečné aktivity.
Sopka Stromboli
Tato sopka se od předchozích dvou v mnohém odlišuje. Zatímco první dvě jsou obě součástí pevniny (resp. ostrova Sicílie), tato sopka je z větší části pod mořskou hladinou a na povrch vystupuje pouze část jejího kráteru v podobě ostrova Stromboli. (celé souostroví se nazývá Liparské ostrovy a zahrnuje Lipari, Vulcano, Stromboli, Panarea, Salina, Alicudi a Filicudi).
Stromboli patří nejaktivnější sopky. Dochází zde k pravidelným sopečným fontánám, které tryskají až do výše několik desítek metrů. Tyto erupce ale nejsou v současné době pro blízké okolí nebezpečné.
Další sopky v Itálii
Kromě těchto tří nejznámějších sopek se v Itálii nachází i celá řada dalších. Většinou se ale jedná o vyhaslé sopky. Jedná se o pozůstatky dřívější intenzivního vulkanismu v této oblasti. Najdeme zde minimálně dalších 9 sopek, u kterých došlo v „nedávné“ minulosti k sopečné erupci:
- Pantelleria – k poslední erupci došlo 1000 let před naším letopočtem
- Volcano – další sopka na Liparských ostrovech, naposledy vybuchla v roce 1888-1890
- Vulcanello – to je malá sopka spojená s výšeuvedenou sopkou Volcano. Z moře se vynořila kolem roku 183 před naším letopočtem a vykazovala příležitostnou aktivitu až do 16 století
- Campi Flegrei – nachází se na západ od Neapole, naposledy vybuchla v roce 1528
- Ischia – to je ostrov asi 20 kilometrů západně od Neapole, naposledy vybuchla v roce 1302
- Larderello – nachází se v jižním Toskánsku, naposledy vybuchla v roce 1282
- Lipari – ostrov v souostroví Liparské ostrovy. Tato sopka naposledy vybuchla v roce 729.
- Monte Albano – nachází se jižně od Říma, naposledy vybuchla kolem 5000 před naším letopočtem
- Sabatini – nachází se severně od Říma, naposledy aktivní byla kolem roku 40 000 před naším letopočtem
Dobrý den,
kde nejblíže ČR je možné vidět aktivní lávu?
nebo kam by se případně dalo nejpohodlněji dopravit?
Děkuji
Asi Stromboli. Eruptuje v podstate neustále a je známa malými erupciami lávy, ktoré sa dajú pozorovať z betónových krytov, väčšinou v noci. celkom pekné vulkanické divadlo.
Děkuji za velmi pěkně zpracované stránky, věnované sopkám. Zajímám se o vulkanologii, ale i o vše, co s vulkány souvisí – život na vulkánech, rostliny, umění spojené s vulkány, zejména obrazy. Maluji obrazy vulkánů, erupcí a rostlin, osídluiícícj mladé lávy. Zajímají mě i osobnosti, které se zabývaly vulkanologií.
Je skvělé, že stránky mají i prostor pro diskusi, ale je velká škoda, že až na několik málo starších komentářů není využívána,, a chybí i návštěvní kniha. Potěšilo by mě, kdyby se tu dalo na téma vulkánů diskutovat – zkrátka, kdyby to tu žilo.
Vložila jsem v prosinci do diskuse k japonské sopce Unzen příspěvek o slavné dvojici vulkanologů Maurici a Katie Krafftových , ale dosud čeká na moderaci, možná marně. Mám obavu, že příspěvek snad ani moderátor nečetl, možná, že už stránky nenavštěvuje, což by byla škoda.