Sopka Kilimandžáro

  • Jméno sopky: Kilimandžáro
  • Země: Tanzanie (Afrika)
  • Výška sopky: 5895 metrů
  • Poslední aktivita (erupce): před 360 000 roky
Fotky: Sopka Kilimandžáro (Tanzanie, Afrika)

Fotky: Sopka Kilimandžáro (Tanzanie, Afrika), zdroj: wikipedia.org

Kilimandžáro je jedna z nejznámějších sopek na světě. Tato sopka se ale neproslavila díky nějaké katastrofické erupci. Nic takového. Sopka je známá především díky tomu, že se jedná o dominantu celé Afriky. Sopka Kilimandžáro (nebo Kilimanjaro) je spící sopka v Africe. Je to současně nejvyšší hora na africkém kontinentu. Sopku Kilimandžáro najdeme téměř na rovníku, na hranici mezi Tanzanií a Keňou.

Tato sopka má celkem tři sopeční kužely – Kibo, Mawenzi a Shira. Nejvyšší je Kibo s 5 895 m nad mořem (Mawenzi má 5149 m a Shira 3962 m). Tato sopka je obří stratovulkán. Jeho vznik se datuje do doby před několika milióny let. Poslední erupce této sopky je datována do doby před 360 000 roky. Poslední vulkanické projevy ale byly zaznamenány naposledy před 200 roky. I když je sopka Kilimandžáro spící, stále vypouští plyny ze svého kráteru. Vědci se domnívají, že uvnitř sopky se stále nachází roztavené magma, místy jen 400 metrů pod povrchem.

Kilimandžáro je unikátní především v tom, že na svazích této sopky, najdeme téměř všechny typy zemského povrchu. Můžeme zde najít pásmo deštného pralesa (1 800 – 2 900 m),  pásmo vřesovišť (2 900 – 4 000 m), na úplném vrcholku pak najdeme arktické podmínky, ledovce a sníh. Jedná se o naprosto unikátní prostředí, které nemá obdobu nikde jinde na celé zemi.

I Kilimandžáro se zřejmě musí potýkat s následky globálního oteplování. Od roku 1912 do současnosti z jeho vrcholu již zmizelo téměř 80% ledovce. Každý rok se množství ledu snižuje asi o 1%. Odhaduje se, že do roku 2022 – 2033 bude Kilimandžáro úplně bez ledu. Vypadá to, že poprvé po více než 12 000 letech se vrchol sopky Kilimandžáro ocitne bez ledové “čepice”.

Rubrika: Sopky světa Odkazy: , , ,

Diskuze

Přidejte svůj názor nebo reakci do diskuse: