Sopka Mauna Loa

  • Jméno sopky: Mauna Loa (v jazyce původních obyvatel “dlouhá hora”)
  • Země: Havajské ostrovy, USA (Tichomoří)
  • Výška sopky: 4 169 m
  • Poslední aktivita (erupce): 1984
Fotky: Sopka Mauna Loa (Havajské ostrovy)

Fotky: Sopka Mauna Loa (Havajské ostrovy), zdroj: wikipedia.org

Mauna Loa (v jazyce původních obyvatel dlouhá hora) je jedna z pěti sopek, které tvoří americký ostrov Hawaii v Tichomoří. Mauna Loa je štítová sopka a její rozměry jsou opravdu monumentální. I když nad mořskou hladinu vystupuje “pouze” do výšky 4169 m nad mořem, její celková výška od mořského dna je přibližně 10 km. Její základna na mořském dně má průměr 120 kilometrů. Sopka Mauna Loa je největší sopka na Zemi z hlediska objemu a oblasti, kterou pokrývá. Odhaduje se, že její celkový objem je 75 000 km3.

Tato sopka (jako většina štítových sopek) má převážně “klidné” erupce. Láva z Mauna Loa je bohatá na oxid křemičitý. Erupce jsou i díky tomu převážně nevýbušné a láva se při erupci pouze rozlévá do okolí. Svahy sopky Mauna Loa jsou tak relativně “mělké”.

Sopka Mauna Loa se pravděpodobně začala formovat nejméně před 700 000 roky. Nad mořskou hladinou se pravděpodobně objevila před 400 000 roky. Nejstarší známé horniny ale nejsou starší než 200 000 roků. Magma, které tato sopka vyvrhuje v podobě lávy, pochází z Havajského “hot spot” (horká skvrna). Ten je zodpovědný za vytvoření celého Havajského souostroví v průběhu několika posledních miliónů led. Geologové odhadují, že během 500 000 – 1 milión roků tato sopka zanikne. Tím, jak se posunuje Pacifická deska, se sopka Mauna Loa (jakož i celé Havajské ostrovy), pomalu dostanou mimo vulkanicky aktivní oblast, a sopečná aktivita vyhasne.

Poslední známá erupce sopky Mauna Loa trvala od 24. března 1984 do 15. dubna, 1984. Nejsou zaznamenány žádné oběti této erupce. Jiné erupce – z roku 1926 a 1950 ale měly na svědomí několik zničených vesnic, nebo bylo částečně poškozeno i město Hilo. Sopku Mauna Loa, jakož i ostatní Havajské sopky intenzivně sleduje observatoř Mauna Loa, která byla založena v roce 1912.

V roce 2002 byla zaznamenána zvýšená seismická aktivita. Stěny kaldery se začaly pohybovat od sebe rychlostí asi 5 cm za rok. To je příznakem toho, že magma plní magmatický krb v hloubce asi 5 km pod hlavním vrcholem sopky Mauna Loa. Aktivita je ale přerušovaná, někdy se zpomaluje nebo dokonce na několik týdnů zastaví. Je pravděpodobné, že se sopka Mauna Loa pomalu připravuje na další erupci. K ní velmi pravděpodobně dojde v následujících několika letech. Vzhledem k tomu, že všechny předchozí známé erupce této sopky, byly poměrně klidné, neočekává se žádná velká katastrofa.

Sopka Mauna Loa a Kilauea

Sopka Kilauea se nachází na jižním svahu sopky Mauna Loa. Původně tato sopka byla považována pouze za satelitní kráter sopky Mauna Loa. Analýzy chemického složení lávy z těchto dvou sopek ale prokázaly, že se jedná o dva samostatné sopečné systémy (mají oddělené magmatické komory). Je ale pravda, že aktivita těchto sopek je vzájemně provázána. Obecně platí, že doba aktivity jedné sopky odpovídá klidovému stádiu druhé sopky.

Další sopky na Havaji

Ostrov Havaj tvoří celkem pět sopek, jedná se o tyto:

Rubrika: Sopky světa Odkazy: , , , , , ,

Diskuze

Přidejte svůj názor nebo reakci do diskuse: