Sopka Nevado del Ruiz

  • Jméno sopky: Nevado del Ruiz
  • Země: Kolumbie (Jižní Amerika)
  • Výška sopky: 5321 m
  • Poslední aktivita (erupce): 1991 (nepotvrzená erupce v roce 1994)
Fotky: Sopka Nevado del Ruiz (Kolumbie)

Fotky: Sopka Nevado del Ruiz (Kolumbie), zdroj: wikipedia.org

Sopka Nevado del Ruiz (nebo také La Mesa de Herveo) se nachází asi 129 km od Bogoty (hlavní města Kolumbie v Jižní Americe). Jedná se o stratovulkán, který je stále aktivní. Sopka Nevado del Ruiz je aktivní už asi 2 milióny roků, tj. od počátku pleistocénu až do současnosti. Její nadmořská výška je 5321 m.

Sopka Nevado del Ruiz má zpravidla erupce Piliánského typu, tedy erupce při kterých vznikají rychle se pohybující proudy horkého plynu a hornin, které se nazývají “pyroklastický oblak“. Tyto erupce také způsobují masivní lahary (lavinové proudy z bláta a sopečné suti). 13. listopadu 1985 došlo k relativně malé erupci, která ale vyvolala obrovský laharový proud, který zničil město Armero v Tolima a vyžádal si asi 25 000 lidských životů.  Jednalo se o jednu z nejhorších sopečných katastrof v zaznamenané historii. K podobným katastrofám u této sopky došlo i v letech 1595 a 1845. Vždy se jednalo o poměrně malé sopečné erupce, po kterých následoval masivní lahar.

Sopka Nevado del Ruiz je součástí národního přírodního parku Los Nevados. Na území tohoto národního parku se nachází i několik dalších sopek. Vrchol Nevado del Ruiz je pokryt velkým ledovcem. Sopka Nevado del Ruiz nadále představuje hrozbu pro okolní města a vesnice. Odhaduje se, že erupcemi této sopky může být ohroženo až 500 000 lidí.

Největší sopečná katastrofa v Kolumbii

13. listopadu 198 v 09:09 hodin vybuchla sopka Nevado del Ruiz. Během této erupce byla sopečná tefra vyvrhována až do výšky 30 kilometrů do atmosféry. Celková hmotnost materiálu, který vytvořila tato erupce, se odhaduje na cca 35 miliónů tun. (tj. pouze 3% toho co měla na svědomí erupce sopky St. Helens v roce 1980). Síla této erupce dosáhla pouze stupně 3 podle indexu sopečné výbušnosti (VEI). Jednalo se tedy o poměrně velmi malou erupci, která by u mnoha jiných sopek proběhla bez jakýchkoliv následků pro své okolí.

Erupce ale měla na svědomí vznik 4 pyroklastických oblaků. Současně došlo k roztavení ledovce a sněhu, který pokrýval vrchol sopky Nevado del Ruiz. Následkem toho se vytvořily čtyři obrovské lahary, které se řítily dolů po úbočích sopky průměrnou rychlostí asi 60 km/hodinu. Jeden z laharů zničil téměř celé město  Armero v Tolima. Katastrofu přežila pouze necelá čtvrtina z původního počtu 28 700 obyvatel. Druhý lahar zničil asi 400 domů ve městě Chinchiná a zabil 1800 lidí.

Rubrika: Sopky světa Odkazy: , , , ,

Diskuze

Přidejte svůj názor nebo reakci do diskuse: