Sopka Aso (supervulkán)

  • Jméno sopky: Aso (Aso-san)
  • Země: prefektura Kumamoto (Japonsko, Asie)
  • Výška sopky: 1592 m
  • Poslední aktivita (erupce): 2011
Fotky: Sopka Aso (supervulkán) (Japonsko)

Fotky: Sopka Aso (supervulkán) (Japonsko), zdroj: wikipedia.org

Sopka Aso (japonsky Aso-san) je největší aktivní sopka v Japonsku. Je to současně jedna z největších sopek na celém světě. Najdeme ji v národním parku Aso Kuju, v Kumamoto na ostrově Kjúšú. Vrchol této sopky má výšku 1592 metrů nad mořem. Sopka Aso má asi největší známou sopečnou kalderu na celém světě. Její průměr je asi 25 km (severo-jižní směr) a 18 km (východo-západní směr). Celkový obvod této gigantické kaldery je 120 kilometrů.

Centrální kužel sopky Aso se skládá z pěti vrcholů: Neko, Taka, Naka, Eboshi a Kishima. Nejvyšším bodem je vrchol Taka (zmiňovaných 1592 metrů nad mořem). Vrchol Naka na západní straně je aktivní vulkán, ze kterého neustále vychází kouř a občas proběhne i menší erupce.

Současná podoba kaldery sopky Aso je výsledkem čtyř gigantických sopečných erupcí. K těm došlo už v poměrně dávné minulosti (pravděpodobně v rozmezí 90 – 300 000 roků). Během těchto erupcí bylo do okolí uvolněno asi 600 km krychlových sopečného materiálu. Toto množství odpovídá stejnému objemu, jaký má celá japonská sopka Fudži. Předpokládá se, že pyroklastické oblaky z těchto erupcí pokryly více než polovinu celého ostrova Kjúšú.

Sopka Aso supervulkán

Sopka Aso bývá velmi často zařazována na seznam tzv. supervulkánů, tedy sopek u kterých proběhla nebo může proběhnout sopečná erupce se sílou 8 VEI (VEI = index sopečné výbušnosti, stupeň 8 znamená sopečnou erupci s globálními dopady na celou planetu Zemi). Celkem byly u této sopky zaznamenány 4 veliké erupce. Ty se označují jako ASO 1 až 4. K erupcím došlo v období, které spadá do rozmezí před 300 000 roků do 90 000 roky. Nejsilnější byla poslední erupce (ASO 4). Během této erupce se vytvořila současná kaldera s obvodem 120 kilometrů.

Rubrika: Sopky světa Odkazy: , , , ,

Diskuze

Přidejte svůj názor nebo reakci do diskuse: