Sopka Mont Pelée

  • Jméno sopky: Mont Pelée (nebo Montagne Pelée)
  • Země: ostrov Martinik, Návětrné ostrovy (Malé Antily v Karibiku)
  • Výška sopky: 1 397 m
  • Poslední aktivita (erupce): 1932
Fotky: Sopka Mont Pelée (Martinik, Karibik)

Fotky: Sopka Mont Pelée (Martinik, Karibik), zdroj: wikipedia.org

Mont Pelée je aktivní sopka na severním konci ostrova Martinique v Malých Antilách v Karibiku. Sopečný kužel této sopky se skládá z vrstev sopečného popela a zpevněné lávy. Jedná se o stratovulkán. Tato sopka má “na svědomí” jednu z nejničivějších sopečných erupcí ve 20 století. Při velké erupci v roce 1092 zahynulo asi 30 000 obyvatel. Většina byla zabita masivním pyroklastickým oblakem, který téměř kompletně zničil i největší město na ostrově (St Pierre). Podle dochovaných záznamů erupci sopky Mont Pelée přežili pouze dva lidé.

První příznaky blížící se tragédie se objevily již v létě 1900, ze sopky Mont Pelée začala stoupat pára, a objevily se i další příznaky vzrůstající sopečné aktivity. 8. května 1902 začala hlavní erupce, která pak kompletně zničila město Saint-Pierre vzdálené asi 6,4 km od centra sopky.

Na začátku erupce sopky Mont Pelée se horní část hory roztrhla a hustý černý mrak vystřelil horizontálně do všech stran. Následně se vytvořil druhý černý mrak, který začal klesat dolů po úbočích hory. Nad sopkou se začal vytvářet obrovský hřibovitý mrak, který měl poloměr asi 80 kilometrů. Odhaduje se, že počáteční rychlost obou mraků byla si 420 km/hodinu.

Pyroklastický oblak (žhavý sopečný oblak) rychle dorazil až do města Saint-Pierre. Oblak se skládal z přehřáté páry, sopečných plynů a z prachu. Teploty uvnitř oblaku dosahovaly 1075°C. Za méně než jednu minutu od zahájení erupce už pyroklastický oblak zahalil celé město.  V době erupce, město Saint-Pierre mělo populaci asi 28 000 obyvatel. Z nich se podle dochovaných záznamů zachránili pouze dva lidé. Město následně hořelo několik dní. Oblast, kterou zničil pyroklastický oblak, měla rozlohu 21 km2.

Město Saint-Pierre nebylo nikdy obnoveno, i když na jeho místě vzniklo několik vesnic. Sopka Mont Pelée je i nadále aktivní.

Rubrika: Sopky světa Odkazy: , , , ,

Diskuze

Honza napsal:

Při velké erupci v roce 1092 – Nebylo to v roce 1902 ?

Matěj napsal:

Ano, patří tam rok 1902.

Přidejte svůj názor nebo reakci do diskuse: